Ćwiczenia czynne w odciążeniu –  polegają na samodzielnym wykonywaniu ćwiczeń przez pacjenta. Kończyny są odciążane poprzez wykorzystanie systemu podwieszek,  linek, bloczków. Dzięki ćwiczeniom przeciwdziała się zanikom mięśniowym,zwiększa się zakres ruchomości w stawach bez ich obciążania.

Zabieg wskazany jest w leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów kończyn i kręgosłupa, zespołach bólowych narządu ruchu, ograniczeniach ruchomości w stawach.

Ćwiczenia czynne w odciążeniu z oporem – polegają na samodzielnym wykonywaniu ćwiczeń przez pacjenta. Kończyny są odciążone przez system podwieszek, linek, bloczków. W odróżnieniu od ćwiczeń czynnych w odciążeniu zastosowano dodatkowy opór zewnętrzny.

Dzięki ćwiczeniom osiąga się następujące efekty: zwiększenie siły i wytrzymałości mięśniowej, opóźnienie występowania zaników mięśniowych.

Wskazaniem do zabiegu jest w szczególności osłabiona siła mięśniowa.

Ćwiczenia manualne – polegają na ćwiczeniach ręki lub stopy z wykorzystaniem specjalnych sprzętów tj. taśmy, piłki, poduszki pneumatyczne, rotory itp. Dzięki temu rodzajowi ćwiczeń następuje poprawa sprawności manualnej (chwytnej) ręki, wzmacnianie siły  mięśniowej, zwiększenie zakresu ruchomości stawów nadgarstkowego oraz skokowego.

Wskazania do wykonania ćwiczeń manualnych to m.in.: udar mózgu, stany po długotrwałym unieruchomieniu w obrębie ręki i stopy, zmiany zwyrodnieniowe, stwardnienie rozsiane.

Ćwiczenia indywidualne – polegają na dostosowaniu odpowiedniego rodzaju ćwiczeń dla  pacjenta w zależności od rodzaju schorzenia. Ćwiczenia wykonywane są na przyrządach. Działanie zabiegu polega na poprawie siły mięśniowej, zachowaniu prawidłowego zakresu ruchomości w stawach.

Wskazania do wykonywania ćwiczeń indywidualnych to przede wszystkim osłabiona siła mięśniowa, schorzenia i dysfunkcje narządu ruchu.

Ćwiczenia ogólnousprawniające grupowe – polegają na wykonywaniu ćwiczeń na sali wyposażonej w materace i specjalny sprzęt np. piłki, taśmy Thera – Band itp. Wykonuje się je pod nadzorem fizjoterapeuty z wykorzystaniem sprzętu lub jako ćwiczenia wolne.

Ćwiczenia wykazują korzystny wpływ na cały organizm tj: poprawa krążenia, zachowanie pełnego zakresu ruchu w stawach, utrzymanie i wzmocnienie siły mięśniowej.

Wskazania do zabiegu: ból kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe stawów kończyn i kręgosłupa, otyłość, wady postawy, zaniki mięśniowe.

Ćwiczenia izometryczne – polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Celem ćwiczeń jest przede wszystkim wzmocnienie siły mięśniowej bez wykonywania ruchu w stawie. Dzięki temu ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych, opuchlizny lub uszkodzenia struktur stawowych jest znikome.

Ćwiczenia wskazane są w przypadku: osłabionej siły mięśniowej, zmian zwyrodnieniowych stawów kończyn i kręgosłupa, dolegliwości bólowych kręgosłupa, zaników mięśniowych, stanów po rekonstrukcji więzadeł.

Skip to content