SZCZAWNO – ZDRÓJ


DOM ZDROJOWY

Dom Zdrojowy to zabytkowy budynek z pięknym ogrodem, położony w centrum Uzdrowiska Szczawno-Zdrój, otoczony parkami o bogatej i różnorodnej roślinności. Ten wyjątkowy obiekt został zaprojektowany oraz zbudowany na przełomie 1908 i 1910 r. z myślą o Marii Teresie Oliwii Hochberg von Pless, czyli księżnej Daisy. Nietuzinkowa kompozycja konstrukcji Domu Zdrojowego była inspiracją dla tych samych architektów w 1924 r. podczas budowy Grand Hotelu w Sopocie. Oba te budynki potocznie nazywane były bliźniakami.

W momencie oddania do użytku był to największy i najnowocześniejszy hotel na Śląsku, o wyniosłej monumentalnej bryle, stanowiącej dominantę całego uzdrowiskowego zespołu urbanistycznego.

Dziś Dom Zdrojowy użytkowany jest przez naszych pacjentów oraz gości hotelowych z całej Polski, jak i Europy. Budynek posiada trzy kondygnacje, na których mieści się 130 pokoi gościnnych, mieszczących 250 osób. Wiele pokoi posiada własne mini-balkony lub wyjścia na tarasy, z których można podziwiać urokliwy teren Szczawa. W Domu Zdrojowym znajduje się również apartament, gdzie niegdyś zatrzymywała się księżna Diasy. Budynek posiada sale prelekcyjne i 3 wyjątkowe jadalnie oraz dwie windy. W strefach przeznaczonych dla pacjentów mieszczą się gabinety zabiegowe, lekarskie, dyżurki pielęgniarskie.

W Domu Zdrojowym będącym centrum kulturalnym uzdrowiska istnieje możliwość organizacji imprez okolicznościowych, wystaw, szkoleń, koncertów czy kongresów naukowych, natomiast w okresie zimowym odbywa się w nim Bal Sylwestrowy, który stał się już tradycją owego miejsca.

PIONIER

Sanatorium to położone jest w samym centrum Parku Zdrojowego im Henryka Wieniawskiego. Unikatowa roślinność parku, w którym znajduje się ponad 127 gatunków drzew i odmian krzewów w tym gatunki egzotyczne (miłorząb dwuklapkowy czy cyprysik błotny) sprawiają, że jest to szczególne miejsce na mapie Szczawna.

W niewielkiej odległości od budynku znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych, Hala Spacerowa oraz Teatr Zdrojowy. Dla aktywnych kuracjuszy polecane są piesze wycieczki na Słoneczną Polanę, gdzie znajduje się ogólnodostępny park fitness.

Obiekt dysponuje 50 miejscami noclegowymi w 19 pokojach typu studio (typ studio – 2 pokoje posiadające wspólny przedpokój oraz wspólną łazienkę). W budynku dostępny jest gabinet lekarski, całodobowa dyżurka pielęgniarska, pokój masażu oraz stołówka.

MŁYNARZ

Obiekt Młynarz należący do najstarszych budynków w Szczawnie Zdroju, przez wiele lat nazywany „Dworem Elizy”, położony jest niedaleko głównego deptaka oraz Pijalni Wód Mineralnych. Młynarz był niegdyś obiektem hotelowym, ale również służył jako dom gościnny rodziny Hochbergów. Aktualnie budynek przeznaczony jest dla kuracjuszy, a w jego wnętrzu znajduje się 48 pokoi gościnnych przygotowanych łącznie dla 100 osób. Każdy z pokoi posiada pełen węzeł sanitarny. Dla pełnej opieki oraz wygody kuracjuszy w budynku funkcjonują gabinety lekarskie, całodobowa dyżurka pielęgniarska oraz część bazy zabiegowej. Do dyspozycji naszych gości jest również sala jadalniana umieszczona na parterze oraz winda przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

DĄBRÓWKA

Ten kameralny budynek to zabytkowy dworek myśliwski z 1904 r . zlokalizowany w samym środku Uzdrowiska Szczawno – Zdrój. Dąbrówka znajduje się pomiędzy uliczkami prowadzącymi do parków, Pijalni Wód Mineralnych i Hali Spacerowej. Oddalona jest również o parę kroków od Domu Zdrojowego, gdzie dla gości dostępna jest jadalnia, gabinety lekarskie oraz baza zabiegowa. W obiekcie znajduje się 27 miejsc noclegowych, w 12 pokojach z pełnym węzłem sanitarnym. Jest to ciche sanatorium, co czyni te miejsce idealne dla gości ceniących sobie spokój i domową atmosferę.

MIESZKO

To niewielkie sanatorium położone w zabytkowej części Szczawna – Zdroju.

Atrakcyjna lokalizacja obiektu między dwoma zabytkowymi parkami w sąsiedztwie kortu tenisowego oraz przytulnych kawiarenek i restauracji zdrojowych jest świetnym miejscem na relaks i odpoczynek.

Obiekt posiada 53 miejsca noclegowe, w 20 zmodernizowanych pokojach z pełnym węzłem sanitarnym w tym pokoje typu studio (pokoje posiadające wspólny przedpokój oraz wspólną łazienkę).

W Sanatorium „Mieszko” znajduje się jadalnia, gabinet lekarski, całodobowa dyżurka pielęgniarska, gabinet masażu.

Budynek wyposażony jest w windę, wiele pokoi posiada wyjście na wspólny taras.

CIS

To niewielkie sanatorium położone niedaleko zabytkowej części Szczawna – Zdroju. W pobliżu obiektu znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych, Hala Spacerowa, Rozlewnia Wód Mineralnych oraz wejście do Parku Zdrojowego. Obiekt posiada 37 miejsc noclegowych, w 14 zmodernizowanych pokojach z pełnym węzłem sanitarnym. Goście zameldowani w Cisie korzystają z jadalni dostępnej w obiekcie Młynarz, natomiast recepcja znajduje się w Domu Zdrojowym. Cis jako niewielki obiekt, przeznaczony jest głównie dla gości ceniących ciszę i spokój.

PIJALNIA WÓD MINERALNYCH, HALA SPACEROWA

Pijalnia Wód Mineralnych określana jest jako jeden z najpiękniejszych obiektów uzdrowiskowych, nie tylko w Polsce, ale także i w Europie. Pierwsze jej konstrukcje powstały w XVIII w., jednakże wraz z rozwojem uzdrowiska rozbudowano obiekt do postaci obszernej hali, pośrodku której znajdowała się głębiej umieszczona studnia, otoczona drewnianą barierką. Wodę mineralną pobierano niegdyś za pomocą szklanego czerpaka, umocowanego na długim kiju. W 1831 r. została zbudowana Hala Spacerowa nazywana na początku „Halą Elizy”, którą połączono arkadowym przejściem z Pijalnią Wód Mineralnych. Pierwszy, całkowicie drewniany, budynek Pijalni Wód Mineralnych przetrwał do 1894 r., natomiast wszystkie kolejne rekonstrukcje oparte były na pierwotnym projekcie. Te dwa wyjątkowe obiekty szybko zyskały ogromną sławę wśród kuracjuszy, która trwa do dnia dzisiejszego. Codziennie nasi goście mogą spróbować oraz podjąć kurację wodami: „Dąbrówka”, „Marta”, „Mieszko” i „Młynarz”. Wodami można delektować się w urokliwych wnętrzach pijalni, jak również istnieje możliwość zakupu butelkowanych wód mineralnych i leczniczych.

ROZLEWNIA WÓD MINERALNYCH

Misją Uzdrowiska Szczawno – Jedlina S. A jest wykorzystywanie naturalnych surowców leczniczych w celu polepszenia zdrowia naszych gości i kuracjuszy. Z wielką starannością i zaangażowaniem codziennie wydobywana jest lecznicza woda mineralna, przeznaczona do kuracji pitnej naszych pacjentów. W celu rozpowszechniania technik balneologicznych z zakresu krenoterapii, nasza firma jest również producentem leczniczych wód mineralnych, które można zakupić zarówno hurtowo, jak i detalicznie w Rozlewni Wód Mineralnych. Wytwarzane przez nas lokalne produkty o najwyższej jakości, charakteryzują się unikatowym smakiem i właściwościami zdrowotnymi.

Od 2018 r. jako producent unikatowych wód mineralnych i leczniczych utrzymujemy status członka Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego Europa – Dolny Śląsk*.
*Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego – zrzesza producentów, przetwórców i restauratorów z poszczególnych regionów członkowskich Europy i ma na celu zachowanie i rozwój regionalnych tradycji kulinarnych charakterystycznych dla danych regionów.

W naszej ofercie sprzedażowej znajdują się:

  • naturalne wody lecznicze: MIESZKO i DĄBRÓWKA – w pojemnościach 1,5 l;
  • naturalna woda mineralna ANKA – niegazowana i gazowana – w pojemnościach: 0,5 l i 1,5 l.

Zapraszamy do kontaktu – tel: +48 74 84 93  163

Skip to content