1221 rok
Pisemna wzmianka o miejscowości
Wspomniana została pod nazwą Salzborn w słynnej „Księdze Henrykowskiej”. Nazwę wzięła przypuszczalnie od nazwiska zasadźcy, czyli osoby, która dokonała jej lokacji.
1248 rok
Wieś książęca w księstwie wrocławskim
Miejscowość, będąca wówczas wsią książęcą, znalazła się po śmierci księcia piastowskiego Henryka Pobożnego w księstwie wrocławskim.
1277 rok
Salzborn w księstwie legnickim
Salzborn trafiło w granice piastowskiego księstwa legnickiego
1278 rok
Wzmianka o rozwoju
Miejscowość znalazła się w nowo utworzonym piastowskim księstwie świdnickim.
1290 rok
Rozwój osady
Szczawno znalazło się w granicach powstałego w tym roku księstwa świdnicko-jaworskiego, którego pierwszym władcą został zm. 1301 r.) z dynastii Piastów książę Bolko 1 Surowy (ur. 1252-1256 r. Fortyfikował on granice księstwa z powodu najazdów ze strony
Czech. Zbudowano wówczas warownie: Bardo, Bolesławiec, Chocianów, Cisy, Niemcza, Nowy Dwór, Radosno, Rogowiec.
1292 rok
Nowoczesne uzdrowisko
Piastowski książę Bolko I Surowy rozpoczął budowę zamku Książ.
Koniec XIII w.
Szczawno było częścią dóbr zamku Książ.
Szczawno należało do dóbr zamku Książ
Początek XIV w.
W Szczawnie Dolnym istniał już kościół.
W Szczawnie Dolnym (obecnie Szczawienko, część
Wałbrzycha) stał już wówczas kościół.
1318 rok
Dalszy rozwój miejscowości
W Szczawnie istniał szpital dla trędowatych, których leczono wodą mineralną ze źródła w Szczawnie Górnym. Jest to pierwsza wzmianka o źródle wody mineralnej na terenie Szczawna Górnego.
1353 rok
Akt nadania ziemi
Zawarto układ o sukcesji pomiędzy księciem Bolkiem II Małym (wnuk księcia Bolka I Surowego), a królem czeskim Karolem Luksemburskim, na mocy którego po bezpotomnej śmierci księcia
Bolka II Małego rządy w księstwie świdnicko-jaworskim sprawować będzie dożywotnio wdowa po nim, księżna Agnieszka, a następnie księstwo przejdzie we władanie Korony Czeskiej.
1392 rok
Księstwo włączono do Korony Czeskiej
Śmierć księżnej Agnieszki. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami księstwo świdnicko-jaworskie włączono do Korony Czeskiej. Dzielnicą zaczął zarządzać w imieniu króla starosta krajowy,
a zamki wraz z przynależnymi do nich dobrami trafiały w prywatne ręce na ogół w formie dzierżawy.
1509 rok
Zamek Książ w zastawie u Konrada I
Zamek Książ objął w zastaw Konrad I von Hoberg z Podgórzyna, przedstawiciel rodu pochodzącego z Saksonii (w poł. XVIII w. rodzina ta zmieniła pisownię nazwiska na von Hochberg). Wraz z zamkiem zaczął dysponować przynależnymi do niego dobrami (zamki Rogowiec i Radosno, miasta Świebodzice, Mieroszów i Boguszów, wieś Szczawno). Kosztowało go to 10 tys.
ok. 1525 roku
Hogbergowie przeszli na luteranizm
Hogbergowie i ich poddani w okresie reformacji przeszli na luteranizm, w efekcie kościół w Szczawnie Dolnym przejęli protestanci.
1526 rok
Śląsk przeszedł we władanie Habsburgów
Po śmierci króla Czech i Węgier Ludwika II Jagiellończyka, następcy Władysława II Jagiellończyka, Śląsk (a tym samym Szczawno) przeszedł we władanie Habsburgów.
1599 rok
Schwenckfeld odkrył źródło „Mieszko”
dr Caspar Schwenckfeld, lekarz i przyrodnik z Jeleniej Góry, jako pierwszy przebadał i określił lecznicze działanie „Źródła Górnego” (niem. „Oberbrunnen”), obecnie zwanego źródłem „Mieszko”.
1601 rok
Schwenckfeld opisuje „Źródło Górne” w Lipsku.
dr Caspar Schwenckfeld w dziele,,Fossillium Silesiae Catalogus…” daje opis przebadanego przez siebie dwa lata wcześniej „Źródła Górnego”. Dzieło to opublikowane zostało w Lipsku.
1605 rok
Zamek Książ stał się własnością rodu.
dominium zastawne związane z zamkiem Książ przekształcono w prawo dziedziczenia, a następnie w wolną własność dziedziczną rodu. Cesarz Rudolf II Habsburg otrzymał za to od Konrada
III von Hoberg 72 tys. talarów.
1618-1648
Wojna trzydziestoletnia zniszczyła Szczawno.
Wojna 30-letnia, podczas której Szczawno zostało
zniszczone i wyludnione.
1653 rok
Kościół w Szczawnie Dolnym przekazano katolikom
Przejęty w okresie reformacji przez protestantów kościół w Szczawnie Dolnym władze państwowe nakazały przekazać katolikom i usunęły pastora. Mieszkało tutaj jednak tylko 10 katolików, zatem do kościoła nie skierowano na stałe żadnego kapłana, a zarząd nadnim powierzono proboszczowi w Świebodzicach.
1685 rok
Rozpoczęto leczenie wodą mineralną ze Szczawna.
zaczęto leczyć na szerszą skalę szczawieńską wodą mineralną, ordynując jej picie.
1740-1763
Szczawno dotknięte wojną śląską
Trzy wojny śląskie, toczone pomiędzy Austrią Habsburgów a Prusami o Śląsk, podczas których Szczawno mocno ucierpiało (przemarsze wojsk, wymuszanie pieniędzy od mieszkańców, rabunki bydła, trzody i innego mienia) Zakończyły się zwycięstwem Prus, Habsuburgowie region ten definitywnie utracili.
1742 rok
Wzniesiono ewangelicki kościół w Szczawnie.
Z inicjatywy Konrada Ernsta Maximiliana von Hochberg, właściciela zamku Książ i Szczawna, zaczęto wznosić w Szczawnie Dolnym kościół ewangelicki. Była to budowla o słabej konstrukcji
(szachulcowej), z czasem została rozebrana. W jej miejscu wzniesiono murowany kościół ewangelicki w pobliżu katolickiego kościoła pw. św. Anny. Ewangelicki kościół przetrwał II wojnę światową, ale z czasem przestano go użytkować, popadł w ruinę i w 1972 r. został rozebrany.
1768 rok
Przebadanie wód mineralnych
Przebadano skład wód mineralnych na Śląsku, w tym szczawieńskich, na polecenie króla pruskiego Fryderyka II zwanego przez Niemców Wielkim. Była to pierwsza ich analiza od czasów Schwenckfelda.
1776 rok
Sprzedaż wysyłkowa wody ,,Źródła Górnego”
Zaczęto prowadzić sprzedaż wysyłkową wody ze ,,Źródła Górnego” (obecnie ,,Mieszko”).
1777 rok
Opublikowano tłumaczenie opracowania Morgenbessera
Opublikowano we Wrocławiu przetłumaczone na język polski przez Daniela Vogla opracowanie Johanna Gottfrieda Morgenbessera, Publiczne uwiadomienie zdroiów zdrowych lub wód mineralnych leczących na Śląsku w Kódowie. Reynercu. Altwaser, Szarlotenbrun, Salcbrun i Flinsbergu się znaydujących, w którym znalazł się m.in. opis właściwości leczniczych źródła Górnego (obecnie Mieszko”).
1785 rok
Bunt chłopów
Bunt chłopów w dobrach Hochbergów, także w Szczawnie. Bunt stłumiono, ale jakość pracy w ramach pańszczyzny była tak zła, że w 1791 r. Hochberg zaczął chłopów wynagradzać, by się bardziej starali. Ostatecznie uwolniono chłopów od poddaństwa w Prusach w 1807 r.
1790 rok
Odkrycie źródła „Mühlbrunnen”
Odkryto źródło Mühlbrunnen” (obecnie Młynarz”) na działce młynarza Demutha. Młynarz mełł już nie tylko mąkę, ale zajął się też obsługą gości, z czego zaczął czerpać wymierne korzyści finansowe.
1801 rok
Fryderyk Wilhelm III zlecił analizę wód Szczawna
Król Prus Fryderyk Wilhelm III zlecił analizę źródeł dok- torowi Mogalli z Wrocławia. Wraz z aptekarzem Günthe rem przebadali wody mineralne m.in. na Śląsku, w tym w Szczawnie W przypadku szczawieńskiego Zdroju wyniki okazały się obiecujące. Opublikowane zostały rok później w 1802 r.
1802 rok
Zaprzestano używania nazwy „Salzbrunnen” dla Szczawna.
Przestano używać nazwy Salzbrunnen” (używanej dotąd też na określenie Źródła Górnego”), kładąc kres przeświadczeniu, że w Szczawnie tryskają solanki.
1802 rok
Ujęcie źródła „Mühlbrunnen” przekształcono w obiekt uzdrowiskowy
Wykonano nowe ujęcie źródła „Mühlbrunnen” (obecnie „Młynarz”), a sam młyn przekształcono w obiekt z myślą o kuracjuszach. Obecnie w miejscu, gdzie stał młyn, znajduje się zakład przyrodoleczniczy
1811 rok
Młynarz Demuth rozpoczął butelkowanie wody ze źródła „Mühlbrunnen”
Młynarz Demuth zaczął butelkować wodę ze źródła „Mühlbrunnen” (obecnie „Młynarz”) i wysyłać w świat.
1811 rok
Nowe Źródło
Odkryto nowe źródło, które nazwano „Heinrichsbrunnen” (Henryk) na cześć Hansa Heinricha VI von Hochberg z zamku Książ.
1815 rok
Początek Uzdrowiska
Data uważana za początek uzdrowiska, które na polecenie Hansa Heinricha VI von Hochberg z zamku Książ zaczął organizować wówczas lekarz, Samuel August Zemplin. W tymże roku na leczeniu przebywały 33 osoby.
1816 rok
Utworzono administrację Uzdrowiska
Powstała administracja (Zarząd Zdrojowy) uzdrowiska na polecenie jego właściciela, Hansa Heinricha VI von Hochberg. Doprowadziła ona do powstania pijalni wód, teatru i pawilonu dla orkiestry. Funkcję głównego lekarza zdrojowego pełnił dr Samuel August Zemplin.
1817 rok
Promocja Uzdrowiska
Dr Samuel August Zemplin zaczął wydawać swoje czasopismo Salzbrunn oder das Schlesische Selterwasser”, którego celem była promocja uzdrowiska, aczkolwiek było ono jeszcze w powijakach. Dr Zemplin przystąpił dopiero do budowy obiektów uzdrowiskowych, parku i promenady.
1818 rok
Budowa wieży Anna
Zbudowano wieżę Anny z tarasem widokowym.
1818 rok
Zajazd „Zur Krone”
Zbudowano zajazd „Zur Krone” („Pod Koroną”), przemianowany później na hotel „Preussische Krone” („Korona Pruska”), w którym w 1862 r. urodził się laureat literackiej nagrody Nobla. Gerhart Hauptmann. Obecnie obiekt ten nosi nazwę „Korona Piastowska”.
1818 rok
Odkrycie źródła Dąbrówka
Odkryto źródło „Kronenquelle” (obecnie „Dąbrówka”) w części piwnicznej zbudowanego wówczas obiektu „Zur Krone” (obecnie „Korona Piastowska”).
1819 rok
Budowa pierwszych łazienek
Zbudowano pierwsze łazienki (ówczesne określenie zakładu przyrodoleczniczego). Nosiły nazwę „Wiesenbad” („Łazienki Łąkowe”). Obiekt ten już nie istnieje.
1819 rok
Obiekt Pappelhof
Zbudowano obiekt „Pappelhof” („Topolowy Dwór”), pensjonat dla kuracjuszy należący do lekarza zdrojowego, dra Samuela Augusta Zemplina. Stał w okolicach obecnego amfiteatru w Parku Zdrojowym. W 1825 r. i w 1827 r. zatrzymał się w nim Helmuth von Moltke, a w 1838 r. Joanna Bobrowa. Spłonął w 1857 r.
1819 rok
Nowy murowany pawilon nad Źródłem
Nad Źródłem Górnym” („Mieszko”) zbudowano nowy murowany pawilon w kształcie rotundy w miejsce małego drewnianego pawilonu.
1820 rok
Najlepszy zakład żętycy w Niemczech
Zbudowano zakład produkujący żętycę, uznawany za najlepszy i najbardziej znaczący w Niemczech. Znajdował się na parterze pensjonatu „Pappelhof” („Topolowy Dwór”). W skład tego zakładu wchodziły też dobudowane w tym celu specjalnie zabudowania gospodarcze.
1821 rok
Pierwsza apteka
powstała pierwsza apteka w Szczawnie. Znajdowała się na parterze pensjonatu „Pappelhof” („Topolowy Dwór”).
1821 rok
Powstanie obiektu Młynarz
Zbudowano obiekt nazwany z czasem „Elisenhof” („Dwór Elizy”), a obecnie noszący nazwę „Młynarz” i pełniący funkcję sanatorium (ul. Wojska Polskiego 3).
1821 rok
Villa Kosmowski: Dawny Hotel „Zur Sonne” z Tradycją Uzdrowiskową
Zbudowano hotel „Zur Sonne” („Pod Słońcem”) Oprócz hotelu był to jak informował szyld na budynku – Mineralbad”, zatem świadczono w nim usługi uzdrowiskowe. Znajdowało się tutaj 7 kabin, stosowano kąpiele mineralne, natryski, a także kąpiele borowinowe i inhalacje Obecnie jest to Villa Kosmowski” (ul. Kościuszki 18).
1821 rok
Pierwszy Teatr Zdrojowy
Zbudowano pierwszy Teatr Zdrojowy. Był to skromny, drewniany obiekt nasuwający na myśl barak, w co trud 10 uwierzyć widząc wspaniałe wnętrze obecnego Teatru Zdrojowego, którego działalność zainaugurowano w 1892 r.”)
1823 rok
Źródło Kramerskie
Odkryto źródło „Kramerquelle” (Kramerskie przy obecnej ul. Sienkiewicza. Z czasem źródło to zanikło.
1825 rok
Eksport butelek źródła „Mühlbrunnen”
Wysłano w głąb Niemiec 115 000 butelek z wodą ze źródła Mühlbrunnen” (obecnie „Młynarz”), w latach 1816-1840 wysłano ich ponoć aż 2,5 mln. Z kolei pomiędzy I a II wojną światową licz ba wysłanych butelek wahała się pomiędzy 1,5 a 2 milionami. Woda ta zdobyła taką sławę, że dopytywano o nią w całej Europie, a nawet w Ameryce i Azji. W 1825 r. przyszło zamówienie z Chin.
1830-1831
Hala spacerowa
Zbudowano halę spacerową nazywaną Halą Elizy, na wzór hali spacerowej w Wiesbaden.
1832 rok
Rozwój tkactwa w Szczawnie
W Szczawnie działało 130 chałupniczych warsztatów tkackich, dających utrzymanie wielu mieszkańcom. W Sudetach tkactwem zajmowano się co najmniej od XIV w., jego szczególny rozwój przypadł na 2. poł. XVIII w. Zbyt nawet na rynkach zagranicznych zapewniała dobra jakość materiału przy jednocześnie niskiej cenie. Tkaczy w Szczawnie osadzali Hochbergowie, w zamian otrzymywali podatek uiszczany przez tkaczy.
1834 rok
Sanatorium „Pionier”: Dawny „Brunnenhof
Zbudowano „Brunnenhof” („Zdrojowy Dwór”). Obiekt ten istnieje do dziś, jest to sanatorium „Pionier”.
1840 rok
„Biała Sala”: Dawny „Kursaal”
Zainaugurowano działalność „Kursaalu”, czyli domu zdrojowego. Obecnie jest to obiekt gastronomiczno-hotelowy „Biała Sala” przy ul. Kościuszki 21. 1843 otwarto linię kolejową z Wrocławia do Świebodzic, która przyczyniła się do rozwoju uzdrowiska.
1844 rok
Bunt tkaczy na Śląsku
Bunt tkaczy na Śląsku, wyzyskiwanych przez kupców i pośredników. Stłumiony został przez wojsko.
1878 rok
Historia Kolei Wałbrzych-Szczawno-Boguszów
Otwarto linię kolejową Wałbrzych Szczawienko Szczawno Boguszów Mieroszów Mězimesti. W 1914 r. linię tę zelektryfiko wano jako jedną z pierwszych w ówczesnych Niemczech. W 1945 Sameci zdemontowali trakcję elektryczną i wywieźli w 1965 r. za wieszono przewozy osobowe, a towarowe w 1970 r. W 1996 r linię definitywnie zlikwidowano. W 2019 r. nieczynną linię przejęły władze samorządowe województwa dolnośląskiego, które deklarują chęc po nownego przywrócenia do uzdrowisk połączeń kolejowych [11]
1884 rok
Pierwsze Nabożeństwo Ewangelickie w Kaplicy Szczawna
Odprawiono pierwsze nabożeństwo ewangelickie we wzniesionej wówczas kaplicy w części uzdrowiskowej Szczawna. Składki kuracjuszy na jej budowę były niewystarczające, ale z pomocą przyszedł właściciel kurortu, książę Hochberg z Książa. Nieodpłatnie przekazał plac pod budowę i materiały budowlane. Po II wojnie światowej
kaplicę przebudowano na bibliotekę 1892 zainaugurowano działalność istniejącego do dziś Teatru Zdrojowego.
1893 rok
Pożar Hali Elizy i Pijalni Wód Mineralnych
Spłonęły hala spacerowa zwana Halą Elizy i pijalnia wód mineralnych. Budowę nowej hali i pijalni rozpoczęto rok później. Halę oddano do użytku już w 1895 r. (ale prace wykończeniowe trwały jesz cze rok). Spieszono się też z odbudową pijalni.
1901 rok
Budowa łazienek Luizy
Zbudowano Luisenbad” (Łazienki Luizy”) zwane tez Nowymi Łazienkami”.
1904 rok
Źródło Marta
Odkryto źródło wody mineralnej Marthaquelle” (obecnie Marta”)
1906-1912
Modernizacja Ujęć Źródeł Mineralnych
Przeprowadzono gruntowną modernizację ujęć źródeł mineralnych oczyszczono ich wypływy, wymieniono dotychczasowe prymitywne obudowy na nowoczesne i oddzielono źródła od potoku Szczawnik, w obrębie którego tryskała ich znaczna część. W tym celu podjęto działania, by koryto potoku przesunąć na bezpieczną odległość. Pozwoliło to precyzyjnie uchwycić wszystkie źródła lecznicze, skanalizować je i skierować w odpowiednie miejsca celem eksploatacji.
1907 rok
Karol May w Uzdrowisku
Na leczeniu w uzdrowisku przebywał znany pisarz, Karol May.
1907 rok
Kursy Tramwajowe z Wałbrzycha do Szczawna
Z Wałbrzycha do Szczawna zaczął kursować tramwaj. Odjeżdżał z obecnego placu Grunwaldzkiego, jechał przez Biały Kamień do uzdrowiska. Linię tramwajową skasowano ostatecznie w 1966 r.
1907 – 1912
Badania Archeologiczne w Okolicy Wieży Anny:
Przeprowadzono badania archeologiczne, podczas których w okolicy wieży Anny odkryto prehistoryczne ujęcia studzienne oraz szybiki wodne i czerpaki z okresu średniowiecza.
1910 rok
Otwarcie Grand Hotelu
Otwarto Grand Hotel”, obecny dom zdrojowy. 1910 ukazał się pierwszy przewodnik w języku polskim po szczawieńskim uzdrowisku, autorstwa dr. Józefa Górskiego, książęcego lekarza zdrojowego. Wydany został w Pleszewie [9, s. 125).
1931 rok
Sprzedaż Uzdrowiska przez Księcia Hansa Heinricha XV von Hochberga
Książę pszczyński Hans Heinrich XV von Hochberg sprzedał uzdrowisko Ziemskiemu Towarzystwu Budowlanemu w Berlinie.
1934 rok
Uzdrowisko Przejmuje Pruskie Ministerstwo Skarbu:
Uzdrowisko przejęło Pruskie Ministerstwo Skarbu. Tym samym otrzymało status uzdrowiska państwowego, co jeszcze bardziej podniosło jego rangę.
1937 rok
Poświęcenie Kościoła Wniebowzięcia NMP
Poświęcono nowo zbudowany kościół katolicki przy obecnej ul. Kolejowej 18. Otrzymał wezwanie Wniebowzięcia NMP.
1939 rok
Budowa Nowego Zakładu Przyrodoleczniczego
Wzniesiono nowy zakład przyrodoleczniczy.
1944 rok
Niewielki Obóz Pracy w Szczawnie
Na terenie ówczesnego Szczawna działał niewielki obóz pracy, będący filią obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Los więźniów jest nieznany.
1945 rok
Przejmowanie Uzdrowiska przez Władze Polskie
Uzdrowisko objęły władze polskie. Zaczął zarządzać nim, podobnie jak innymi uzdrowiskami w Polsce, Centralny Zarząd Uzdrowisk w Warszawie.
1945 rok
Nadanie Polskiej Nazwy Solice-Zdrój i Zmiana Nazw Źródeł
Miejscowość otrzymała polską nazwę Solice-Zdrój. Przemianowano wówczas też niemieckie nazwy źródeł: „Oberbrunnen” na „Mieszko”, „Mühlbrunnen” na „Młynarz”, „Kronenquelle” na „Dąbrówka, a „Marthaquelle” stało się „Martą”.
1945 rok
Nadanie praw miejskich
Solice-Zdrój otrzymały prawa miejskie.
1946 rok
Zmiana nazwy miasta
Zmieniono nazwę miasta Solice-Zdrój na Szczawno-Zdrój.
1946-1968
Działalność Komisji Uzdrowiskowej
Działała Komisja Uzdrowiskowa, której celem była dbałość o dobre warunki pobytu kuracjuszy w uzdrowisku. Kontrolowała czystość powietrza, wody i gleby, zatrudniała pełnoetatową orkiestrę kameralną, dbała o parki, zarządzała basenem, teatrem, kioskami z pamiątkami i kortami tenisowymi. Z wpływów finansowała w dużej mierze swą działalność.
1948 rok
Otwarcie Miejskiej Biblioteki Publicznej
rozpoczęła działalność Miejska Biblioteka Publiczna, która od 1975 r. mieści się przy ul. Wojska Polskiego 4. Poprzednio w tym miejscu stała kaplica ewangelicka, której część murów wykorzystano wznosząc budynek biblioteki.
1949 rok
Pierwszy teatr amatorski
Zorganizowano pierwszy teatr amatorski.
1952 rok
Powołanie Instytutu Balneoklimatycznego
Stroną naukowo-badawczą właściwości leczniczych wód mineralnych zajął się powołany wówczas Instytut Balneoklimatyczny z siedzibą w Poznaniu.
1960 rok
Pomnik na Czerwonym Wzgórzu
Na Czerwonym Wzgórzu wzniesiono pomnik na pamiątkę zwycięskiej bitwy stoczonej 15.05.1807 r. pomiędzy Legią Polsko-Włoską a wojskiem pruskim (zwyciężyli Polacy). Monument ufundowali wałbrzyscy rzemieślnicy.
1961 rok
Powstanie Wałbrzyskiego Towarzystwa Muzycznego
W Szczawnie-Zdroju powstało Wałbrzyskie Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego, którego pierwszym prezesem został dr Alfons Szyperski, historyk i działacz kultury. 1966 r. w Parku Zdrojowym odsłonięto pomnik Henryka Wieniawskiego, dłuta prof. Bogdana Hofmana. Budowę zainicjowało Wałbrzyskie Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego.
1966 rok
Pierwsze Dni Henryka Wieniawskiego
Pierwsze Dni Henryka Wieniawskiego, przekształcone w latach 80. XX w. w festiwal poświęcony twórczości tego kompozytora wirtuoza skrzypiec.
1966 rok
Odsłonięcie Tablicy Upamiętniającej Wybitnych Polaków
Przy wejściu do zakładu przyrodoleczniczego odsłonięto tablicę z listą wybitnych Polaków przebywających w uzdrowisku w latach 1820-1901.
1966 rok
Likwidacja linii tramwajowej
Przestała istnieć linia tramwajowa do Szczawna-Zdroju. Tramwaje zastąpiono autobusami i trolejbusami, ale trolejbusy się nie sprawdziły i szybko je wycofano.
1980 rok
Powołanie Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju
Powołano Towarzystwo Miłośników Szczawna -Zdroju, którego pierwszym prezesem został Jan Pisarski. Organizowało Dni Szczawna-Zdroju.
1992 rok
Pożar Pijalni Wód Mineralnych
Spłonęła Pijalnia Wód Mineralnych, Odbudowa zakończyła się w 1996 r.
1999 rok
Powołanie spółki akcyjnej
Powołano spółkę akcyjną „Uzdrowisko Szczawno-Jedlina”
1999 rok
Odsłonięcie Granitowego Krzyża Milenijnego
Odsłonięto okazały granitowy krzyż milenijny w miejscu nieistniejącej kaplicy katolickiej, rozebranej po zbudowaniu nieopodal
kościoła.
2000 rok
Poświęcenie Krzyża Milenijnego na Górze Chełmiec
W dniu 23 września poświęcono krzyż milenijny na górze Chełmiec. Wzniesiony został ze składek wiernych. Ma 45 m wysokości. Poświęcenia dokonał biskup legnicki Tadeusz Rybak, gdyż Szczawno-Zdrój było wówczas częścią diecezji legnickiej (obecnie należy do diecezji świdnickiej).
2013 rok
Przejęcie Spółki Akcyjnej „Uzdrowisko Szczawno-Jedlina”
Spółkę akcyjną „Uzdrowisko Szczawno-Jedlina” przejął nie odpłatnie od Skarbu Państwa samorząd województwa dolnośląskiego. Przekształceniu własnościowemu uległy wówczas też inne uzdrowiska będące w gestii Skarbu Państwa.
2018 rok
Pożar w Zakładzie Przyrodoleczniczym
W nocy z 4 na 5 marca wybuchł pożar w zakładzie przyrodoleczniczym. Spłonęły dach i poddasze, ale w wyniku akcji gaśniczej zniszczeniu uległo też wyposażenie, m.in. komora pneumatyczna i nowoczesna kriokomora. Zabiegi zaczęto wykonywać, w miarę możliwości, w innych obiektach. Do 2020 r. udało się odbudować dach, wstawiono okna i okiennice.
2018 rok
Odsłonięcie Pomnika z Okazji 100-lecia Niepodległości
Nieopodal kaplicy cmentarnej odsłonięto pomnik z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 2020 w dniu 19 września na fasadzie domu zdrojowego (dawny Grand Hotel”) odsłonięto tablicę upamiętniającą zasługi rodziny von Hochberg dla rozwoju uzdrowiska. Aktu odsłonięcia dokonał ostatni żyjący wnuk słynnej księżnej Daisy, książę Bolko von Pless hrabia von Hochberg baron na Książu. Tablicę ufundował naczelny lekarz uzdrowiska Szczawno-Jedlina, dr n. med. Jacek Gąsiorowski
Źródło: „Szczawno – Zdrój. Skarby książęcego uzdrowiska” Anna Kurek -Pierzyńska, Marek Pierzyński; Wrocławski Dom Wydawniczy; Wrocław 2021