Inhalacje ultradźwiękowe solankowe / z wody Mieszko – zabieg leczniczy polegający na wdychaniu aerozolu z wody Mieszko (naturalne ujęcie wody leczniczej z Pijalni Wód Mineralnych Szczawno – Zdrój, 0,36% szczawa wodorowęglanowo – sodowa ) lub solanki (Solanka Połczyńska, stężenie roztworu 1%) przy użyciu inhalatora ultradźwiękowego.
Działanie terapeutyczne: oczyszczające i przeciwzapalne na górne i dolne drogi oddechowe, rozrzedza i zwiększa wydzielanie śluzu, co ułatwia wykrztuszanie i oczyszczanie dróg oddechowych.
Wskazania do zabiegu: astma oskrzelowa, alergie, zapalenia (nieżyty) dróg oddechowych, rozedma płuc z nieżytowymi powikłaniami.
Okłady borowinowe – borowina (rodzaj torfu, który, ze względu na zawarte w nim bakteriobójcze, odżywcze i przeciwzapalne substancje, jest z powodzeniem wykorzystywany w lecznictwie) przed zabiegiem zostaje podgrzana do temperatury ok. 42 – 46oC. Następnie nakładana jest na okolicę zabiegową oraz owijana ręcznikiem, w celu dłuższego utrzymania ciepła. Poprzez rozgrzanie i rozluźnienie mięśni i stawów, odczuwalnie zmniejsza się uczucie bólu oraz następuje złagodzenie procesów zapalnych.
Zabieg wskazany jest u pacjentów, których występują zmiany zwyrodnieniowe stawów, bóle kręgosłupa, choroby reumatyczne oraz przykurcze.
Galwanoborowina jest to zabieg polegający na wykorzystaniu podgrzanego plastra borowinowego oraz przepływu prądu stałego. Takie połączenie powoduje lepsze dotlenienie i odżywienie komórek, a także przyspiesza działanie przeciwzapalne.
Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, rozluźniające, normalizuje napięcie mięśni przykręgosłupowych, rozszerza naczynia krwionośne (bezpośrednie pobudzające działanie prądem na naczynia).
Zabieg wskazany jest w chorobach zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, przykurczach, chorobach reumatycznych, dyskopatiach.
Sucha kąpiel w dwutlenku węgla CO2 – polega na przebywaniu w komorze do suchych kąpieli z bezwodnikiem kwasu węglowego. Działanie terapeutyczne: przeciwbólowe, przeciwzapalne,
zlikwidowanie skurczów mięśni gładkich, wywołanie diurezy, zahamowanie krzepnięcia krwi, obniżenie stężenia cukru we krwi, rozszerzenie naczyń włosowatych, tętniczych, żylnych, normalizacja ciśnienia krwi.
Wskazania do zabiegu: zaburzenia krążenia obwodowego, schorzenia reumatyczne, oparzenia, odmrożenia, owrzodzenie podudzi, choroby układu krążenia.
Krenoterapia czyli kuracja pitna wodami leczniczymi jest jedną z najstarszych metod leczenia uzdrowiskowego. Jest to zabieg z zakresu balneoterapii, czyli działu fizjoterapii, który zajmuje się rehabilitacją z użyciem wód leczniczych. Kuracja pitna polega na przyjmowaniu określonych porcji leczniczych płynów, o wskazanej zawartości, o ustalonych porach dnia i w danej temperaturze. Pozytywny wpływ na ludzki organizm determinowany jest składem chemicznym, ilością i temperaturą podawania wody.
W naszym uzdrowisku oferujemy terapie z wykorzystaniem wód leczniczych, które pozytywnie wpływają na leczenie:
• chorób przewodu pokarmowego, takich jak zaparcia, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy w fazie remisji, wzdęcia, zaburzenia przepływu żółci, żółciowy nieżyt żołądka, niestrawność, przepuklina rozworu przełykowego, refluks żołądkowo-przełykowy o podłożu czynnościowym oraz drażliwość jelita grubego;
• schorzeń układu moczowego, w tym kamicy moczowej po leczeniu chirurgicznym, kolkach nerkowych bez objawów kamicy oraz przewlekłych lub nawracających infekcji dróg moczowych;
• chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, takich jak nawracające infekcje oskrzeli i płuc, zapalenie zatok, astma oraz alergie.