Rezerwacja

Skontaktuj się z nami
mailowo lub telefonicznie
i zarezerwuj swój pobyt
w uzdrowisku:

Szczawno-Zdrój:
Dział marketingu
0048 (74) 849 31 35
0048 (74) 849 31 36
0048 (74) 849 31 56
Recepcja Dom Zdrojowy
w Szczawnie - Zdroju
24h na dobę

0048 (74) 849 31 30
Recepcja Młynarz
w Szczawnie - Zdroju

0048 (74) 849 31 51
uzdrowisko@szczawno-
jedlina.pl


Jedlina-Zdrój
Recepcja Dom Zdrojowy
w Jedlinie - Zdroju

0048 (74) 849 32 00
recepcja.domzdrojowyjedlina@
szczawno-jedlina.pl

Atrakcje turystyczne Jedlina-Zdrój

*

*

W obrębie Jedliny - Zdroju utworzony został szlak turystyczno - rekreacyjny. Rozpoczyna się przed Domem Zdrojowym i prowadzi przez najciekawsze miejsca w Jedlinie - Zdroju.

Po drodze mijamy park bukowy (ok. 8,5 ha ) z przygotowaną, tzw. "słoneczną polaną", punkt widokowy na Jedline-Zdrój, kościół ewangelicko - augsburski zbudowany w latach 1860 - 1863, punkt widokowy na pasmo Gór Sowich z najwyższym szczytem - Wielka Sowa (1015 m n.p.m.), promenadę z widokiem na Góry Wałbrzyskie (z najwyższym szczytem Borowa 853 m n.p.m.) oraz kompleks sportowo - rekreacyjny "Karolinka".

 

W zimie funkcjonuje tu oświetlony stok narciarski lub naturalny tor saneczkowy.

Przebywając w Jedlinie – Zdroju warto obejrzeć "Pałac Jedlinka" z 1600 - 1615r.

 

 

W ramach zwiedzania okolic Jedliny Zdroju proponujemy odwiedzić:

Szczawno Zdrój - jedno z najstarszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku, piękny park z bogatym drzewostanem, Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego z XIX - wieczną rokokową salą, Pijalnia Wód Mineralnych. W trakcie pobytu można skorzystaa z seansu w Jaskini Solno - Jodowej Galos.

 

Zamek Książ - jeden z największych w Europie, trzeci pod względem wielkości w Polsce. Zamek Hochbergów z XVI w., wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, znajdują się tutaj: muzeum porcelany stołowej, stadnina koni, ośrodek jeździecki, kryta ujeżdżalnia. Nieopodal znajduje się Palmiarnia, której podłożem jest lawa z Sycylii z wulkanu Etna. W ogrodzie dendrologicznym znajduje się wiele tropikalnych gatunków roślin

Zamek Grodno - w Zagórzu Śląskim, najlepiej zachowana ruina na Dolnym Śląsku, wzniesiony ok. 1315 r. W zamku oprócz muzeum znajduje się udostępniona dla turystów wieża widokowa.

Krzeszów - najpiękniejszy barok na Dolnym Śląsku, Opactwo Cystersów założone w 1292r., kościół opacki z 1728-35r., oraz Mauzoleum Piastów Śląskich. Znajduje się tutaj cykl 50 fresków pędzla Michała Willmanna

Wambierzyce - okazała bazylika z XVIII w. o bogatym wystroju wnętrza, droga Krzyżowa, kaplice z XVIII - XIX w., tzw. Kalwaria Wambierzycka; ruchoma szopka z 1882r.

Świdnica - kościół ewangelicki, zwany Kościołem Pokoju, z XVII w., szkieletowy z emporami i barokowym wystrojem (wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Rynek z ratuszem, w którym znajduje się Muzeum Dawnego Kupiectwa, średniowieczna Katedra pod wezwaniem Św. Stanisława i Św. Wacława.

Podziemne miasta w Górach Sowich - kompleks budowli i sztolni z II wojny światowej, o nazwach "Rzeczka", "Osówka", "Włodarz" powstałych w ramach niemieckiego programu RIESE ("Olbrzym").

Wrocław - Panorama Racławicka, wielki obraz batalistyczny z XIX w., Ogród botaniczny, Katedra św Jana Chrzciciela na najstarszej dzielnicy Wrocławia-Ostrowie Tumskim, Hala Stulecia (Ludowa), wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Stare Miasto i Rynek Główny, Ogród Zoologiczny.

Jaskinia Niedźwiedzia - w Kletnie, największa w Polsce jaskinia z piękną szatą naciekową, na wys. 800m. W drodze powrotnej zwiedza się Kłodzko. Warto tu zobaczyć twierdzę bastionową z XVII-XVIIIw. z ekspozycją muzealną, trasy podziemne, most kamienny z XIVw.

Łowisko pstrągów - w Rybnicy Leśnej lub w Łomnicy.

Muzeum Kopalni Węgla - w Nowej Rudzie.

Sokołowsko - Cerkiew prawosławna z 1901r., stacja klimatyczna leczenia gruźlicy.

Muzeum Okręgowe z wystawą wałbrzyskiej porcelany,

W Wałbrzychu oddalonym ok. 9 km od Jedliny Zdroju proponujemy zwiedzić:

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Stara Kopalnia mieści się w dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”, w której wydobycie w związkuz restrukturyzacją przemysłu w zakończono 1996 roku. W ocalonym zespole pokopalnianych obiektów powstało wówczas Muzeum Przemysłu i Techniki. Dziś, dzięki przeprowadzonej gruntownej rewitalizacji Stara Kopalnia stanowi nowoczesne centrum nauki i sztuki.

Muzeum Przemysłu i Techniki w Wałbrzychu, "Lisia Sztolnia"- wylot kanału wodnego, którym w 1794r. spławiano barkami wydobywany węgiel,

Pałac Czettrizów z 1604r., w połowie XIX w. rozbudowany jako siedziba administracji książąt pszczyńskich,

Barokowe kamienice z II połowy XVIII w., znajdujące się na Rynku,

Kościół św. Anny i Kościół Serca Jezusowego wzniesiony w 1318 r., o którym pierwszy raz wzmiankowano już w 1335r.

Atrakcje turystyczne Wałbrzycha

Pobliskie międzynarodowe przejście graniczne w Golińsku/Starostinie umożliwia zwiedzanie atrakcji turystycznych w Czechach i Austrii:

Praga - zwiedzanie "Złotego Miasta": wzgórze Hradczany, Katedra Św. Wita Most Karola, Ratusz Starego Miasta,Plac Wacława i inne atrakcje.

Broumov - zabytkowe miasteczko w północnych Czechach z malowniczym rynkiem oraz pobenedyktyńskim klasztorem, w którym znajduje się biblioteka z unikatowym księgozbiorem i kopią Całunu Turyńskiego

Adrszpasko - Teplickie Skalne Miasto - czeska część Gór Stołowych o pow. ok. 1800 ha, złożone z ogromnej ilości skał o fantastycznie ukształtowanych formach; są to m. in. "Głowa Cukru", "Jeż na Żabie", "Bliźnięta w beciku" i wiele innych. W Adrszpaskich Skałach jest mośliwość pływania łodzią po malowniczym jeziorku.

Moravski Kras - przejazd kolejką elektryczną do Jaskini Punkvy, oglądanie przepięknych nacieków skalnych, przepłynięcie łodzią motorową wewnątrz jaskini, przejazd kolejką linową, Przepaść Macochy, Jaskinia Katarzyńska.

Wiedeń - Wzgórze Kahlenberg, centrum - Ring, gmach Opery, ratusz, Katedra św. Stefana i wiele innych atrakcji.