Rezerwacja

Skontaktuj się z nami
mailowo lub telefonicznie
i zarezerwuj swój pobyt
w uzdrowisku:

Szczawno-Zdrój:
Dział marketingu
0048 (74) 849 31 35
0048 (74) 849 31 36
0048 (74) 849 31 56
Recepcja Dom Zdrojowy
w Szczawnie - Zdroju
24h na dobę

0048 (74) 849 31 30
Recepcja Młynarz
w Szczawnie - Zdroju

0048 (74) 849 31 51
uzdrowisko@szczawno-
jedlina.pl


Jedlina-Zdrój
Recepcja Dom Zdrojowy
w Jedlinie - Zdroju

0048 (74) 849 32 00
recepcja.domzdrojowyjedlina@
szczawno-jedlina.pl

Atrakcje turystyczne Szczawno-Zdrój

*

*

W Szczawnie-Zdroju na szczególną uwagę zasługują:

Dom Zdrojowy - budynek powstał na przełomie 1909 i 1910 roku. W monumencie oddania do użytku był to największy i najnowocześniejszy hotel na Śląsku.

 

Pijalnia Wód Mineralnych i Hala Spacerowa - Pierwsza Pijalnia Wód Mineralnych została wybudowana ok. 1820 roku, była obszerną halą,pośrodku której znajdowała się głębiej umieszczona studnia, otoczona drewnianą barierką. Wodę mineralną pobierano za pomocą szklanego czerpaka, umocowanego na długim kiju.Pijalnię połączono arkadowym przejściem z Halą Spacerową.

Parki szczawieńskie. Tereny zielone Szczawna-Zdroju obejmują dwa parki i liczne zieleńce, rozsiane po całym mieście. Park Szwedzki i Park Zdrojowy należą do największych na Dolnym Śląsku, a zarazem do najpiękniejszych parków w Polsce. Stylizowane są na wzór angielski. W obydwu parkach, na skwerach miejskich i w ogródkach przydomowych od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni kwitną kwiaty w przeróżnych kolorach, w tym także te pozostające pod ścisłą ochroną prawną.Teatr Zdrojowy - ul. Kościuszki 19, wzniesiony w 1890 roku, posiada piękną, przestronną salę widowiskową z wystrojem rokokowym. Jest to jeden z najpiękniejszych teatrów w Polsce. Systematycznie odbywają się tu różne spektakle teatralne, koncerty muzyczne i różnego rodzaju popisy estradowe a także kabaretowe. Teatr stanowi własność gminy Szczawno-Zdrój.Dworzysko - dawniej zwane Ida Dwór, dom wczasowy w stylu szwajcarskim, wybudowany w 1845 roku. W budynku tym, zwanym dawniej "Szwajcarką", a obecnie "Dworzyskiem", odbywali spotkania towarzyskie i polityczne Polacy bawiący w czasach zaborów na kuracji w Szczawnie-Zdroju. W tej chwili jest to ośrodek wczasów w siodle.


Wieża Anny – zwana została też wieżą zegarową. Jest to dobry punkt widokowy. Wzniesiona w 1818 r. na terenie Parku Zdrojowego na skarpie, przy której miał się odbywać pogański kult wód leczniczych.Ośrodki sportowe i rekreacyjne. Na terenie Szczawna-Zdroju znajdują się ładnie urządzone korty tenisowe (w porze zimowej- kryte). W Parku Szwedzkim urządzony jest ogród zabaw dla dzieci. Na Słonecznej Polanie znajdują się trasy rowerowe, w tym profesjonalny tor do zjazdu MTB. Od kliku lat odbywają się tu zawody Grand Prix MTB.

Biblioteka dysponuje bogatym księgozbiorem literackim, posiada dwie dobrze wyposażone wypożyczalnie i dwie czytelnie, po jednej dla dzieci i dorosłych.

Dla miłośników pieszych wycieczek proponujemy kilkanaście tras spacerowych, a dla amatorów gór wejście na górę "Chełmiec" - 851 m n.p.m, na szczycie której znajduje się punkt widokowy.

W ramach zwiedzania okolic Szczawna Zdroju proponujemy odwiedzić:

Jedlina Zdrój - oddalone o około 12 kilometrów niewielkie górskie uzdrowisko, gdzie na uwagę zasługują Park Zdrojowy, szlak turystyczno-rekreacyjny, kompleks Karolinka oraz szczególne bogactwo fauny i flory.Zamek Książ - jeden z największych w Europie, trzeci pod względem wielkości w Polsce. Zamek Hochbergów z XVI w., wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, znajdują się tutaj: muzeum porcelany stołowej, stadnina koni, ośrodek jeździecki, kryta ujeżdżalnia. Nieopodal znajduje się Palmiarnia, której podłożem jest lawa z Sycylii z wulkanu Etna. W ogrodzie dendrologicznym znajduje się wiele tropikalnych gatunków roślin.
Zamek Grodno - w Zagórzu Śląskim, najlepiej zachowana ruina na Dolnym Śląsku, wzniesiony ok. 1315 r. W zamku oprócz muzeum znajduje się udostępniona dla turystów wieża widokowa.Krzeszów - najpiękniejszy barok na Dolnym Śląsku, Opactwo Cystersów założone w 1292r., kościół opacki z 1728-35r., oraz Mauzoleum Piastów Śląskich. Znajduje się tutaj cykl 50 fresków pędzla Michała Willmanna.

Wambierzyce - okazała bazylika z XVIII w. o bogatym wystroju wnętrza, droga Krzyżowa, kaplice z XVIII - XIX w., tzw. Kalwaria Wambierzycka; ruchoma szopka z 1882r.
Świdnica - kościół ewangelicki, zwany Kościołem Pokoju, z XVII w., szkieletowy z emporami i barokowym wystrojem (wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Rynek z ratuszem, w którym znajduje się Muzeum Dawnego Kupiectwa, średniowieczna Katedra pod wezwaniem Św. Stanisława i Św. Wacława.
Podziemne miasta w Górach Sowich - kompleks budowli i sztolni z II wojny światowej, o nazwach "Rzeczka", "Osówka", "Włodarz" powstałych w ramach niemieckiego programu RIESE ("Olbrzym").

Wrocław - Panorama Racławicka, wielki obraz batalistyczny z XIX w., Ogród botaniczny, Katedra św Jana Chrzciciela na najstarszej dzielnicy Wrocławia-Ostrowie Tumskim, Hala Stulecia (Ludowa), wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Stare Miasto i Rynek Główny, Ogród Zoologiczny.
Jaskinia Niedźwiedzia - w Kletnie, największa w Polsce jaskinia z piękną szatą naciekową, na wys. 800m. W drodze powrotnej zwiedza się Kłodzko. Warto tu zobaczyć twierdzę bastionową z XVII-XVIIIw. z ekspozycją muzealną, trasy podziemne, most kamienny z XIVw.

Łowisko pstrągów - w Rybnicy Leśnej lub w Łomnicy.

Muzeum Kopalni Węgla - w Nowej Rudzie.

Sokołowsko - Cerkiew prawosławna z 1901r., stacja klimatyczna leczenia gruźlicy.

W Wałbrzychu oddalonym ok. 9 km od Jedliny Zdroju proponujemy zwiedzić:

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Stara Kopalnia mieści się w dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”, w której wydobycie w związkuz restrukturyzacją przemysłu w zakończono 1996 roku. W ocalonym zespole pokopalnianych obiektów powstało wówczas Muzeum Przemysłu i Techniki. Dziś, dzięki przeprowadzonej gruntownej rewitalizacji Stara Kopalnia stanowi nowoczesne centrum nauki i sztuki, 

Muzeum Okręgowe z wystawą wałbrzyskiej porcelany,
Pałac Czettrizów z 1604r., w połowie XIX w. rozbudowany jako siedziba administracji książąt pszczyńskich,

Barokowe kamienice z II połowy XVIII w., znajdujące się na Rynku,

Kościół św. Anny i Kościół Serca Jezusowego wzniesiony w 1318 r., o którym pierwszy raz wzmiankowano już w 1335r.

Pobliskie międzynarodowe przejście graniczne w Golińsku/Starostinie umożliwia zwiedzanie atrakcji turystycznych w Czechach i Austrii:

Praga - zwiedzanie "Złotego Miasta": wzgórze Hradczany, Katedra Św. Wita Most Karola, Ratusz Starego Miasta,Plac Wacława i inne atrakcje.

Broumov - zabytkowe miasteczko w północnych Czechach z malowniczym rynkiem oraz pobenedyktyńskim klasztorem, w którym znajduje się biblioteka z unikatowym księgozbiorem i kopią Całunu Turyńskiego

Adrszpasko - Teplickie Skalne Miasto - czeska część Gór Stołowych o pow. ok. 1800 ha, złożone z ogromnej ilości skał o fantastycznie ukształtowanych formach; są to m. in. "Głowa Cukru", "Jeż na Żabie", "Bliźnięta w beciku" i wiele innych. W Adrszpaskich Skałach jest mośliwość pływania łodzią po malowniczym jeziorku.

Moravski Kras - przejazd kolejką elektryczną do Jaskini Punkvy, oglądanie przepięknych nacieków skalnych, przepłynięcie łodzią motorową wewnątrz jaskini, przejazd kolejką linową, Przepaść Macochy, Jaskinia Katarzyńska.

Wiedeń - Wzgórze Kahlenberg, centrum - Ring, gmach Opery, ratusz, Katedra św. Stefana i wiele innych atrakcji.