ATRAKCJE


 

ZABYTKI I ATRAKCJE SZCZAWNA - ZDROJU I OKOLIC

Dom Zdrojowy

Budynek powstał na przełomie 1909 i 1910 roku. W momencie oddania do użytku był to największy i najnowocześniejszy hotel na Śląsku, o wyniosłej monumentalnej bryle, stanowiącej dominantę całego uzdrowiskowego zespołu urbanistycznego.

Położony w centrum uzdrowiska, pomiędzy zabytkowymi parkami o bogatej i różnorodnej roślinności, z własnym ogrodem, w pobliżu Zakładu Przyrodoleczniczego i uroczej promenady Corso. Budynek posiada trzy piętra i dysponuje blisko 300 miejscami noclegowym. 

W Domu Zdrojowym znajdują się 2 sale prelekcyjne, mogące pomieścić prawie 3 jadalnie, sale rehabilitacyjne, gabinety lekarskie. W pomieszczeniach budynku mieści się również siłownia.

 

Pijalnia Wód Mineralnych i Hala Spacerowa

Pierwsza Pijalnia Wód Mineralnych została wybudowana ok. 1820 roku, była obszerną halą, pośrodku której znajdowała się głębiej umieszczona studnia, otoczona drewnianą barierką.

Wodę mineralną pobierano za pomocą szklanego czerpaka, umocowanego na długim kiju.

Pijalnię połączono arkadowym przejściem z Halą Spacerową. Obecnie w Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnie Zdroju znajdują się ujęcia leczniczych wód mineralnych: „Dąbrówka”, „Marta”, „Mieszko” i ,„Młynarz”. W recepcjach obiektów sanatoryjnych istnieje możliwość zakupienia butelkowanych wód mineralnych i leczniczych.

 

Parki szczawieńskie

Tereny zielone Szczawna-Zdroju obejmują dwa parki i liczne zieleńce, rozsiane po całym mieście. Park Szwedzki i Park Zdrojowy należą do największych na Dolnym Śląsku, Stylizowane są na wzór angielski.

 

Teatr Zdrojowy

Wzniesiony w 1890 roku, posiada piękną, przestronną salę widowiskową z wystrojem rokokowym. Systematycznie odbywają się tu spektakle teatralne, koncerty muzyczne, estradowe a także kabaretowe.

 

Wieża Anny

Zwana została też wieżą zegarową. Wzniesiona w 1818 r. na terenie Parku Zdrojowego na skarpie, przy której miał się odbywać pogański kult wód leczniczych. Pomysłodawcą wzniesienia wieży był August Zemplin – założyciel jednego ze szczawieńskich obiektów sanatoryjnych. Nazwę budowli nadano na cześć hrabiny Anny von Hochberg. W 1835 roku pod blankami zamontowano zegar, który do dziś wybija kolejne godziny.

 

Dworzysko

Dawniej zwane Dwór Idy, dom wczasowy w stylu szwajcarskim, wybudowany w 1845 roku.

W budynku tym, zwanym dawniej „Szwajcarką”,a obecnie „Dworzyskiem”, odbywali spotkania towarzyskie Polacy bawiący w czasach zaborów na kuracji w Szczawnie-Zdroju. Obecnie znajduje się tam hotel, restauracja oraz stadnina koni.

 

Ośrodki sportowe i rekreacyjne

Na terenie Szczawna-Zdroju znajdują się między innymi korty tenisowe (w porze zimowej- kryte). Warto również skorzystać z nowoczesnej hali sportowej MOSiR oraz basenu zlokalizowanego przy ulicy Słonecznej 1. Na Słonecznej Polanie znajdują się siłownia letnia, plac zabaw dla dzieci, trasy rowerowe, w tym profesjonalny tor do zjazdu MTB. Dla miłośników pieszych wycieczek proponujemy kilkanaście tras spacerowych w tym wejście na górę „Chełmiec”, na szczycie której znajduje się punkt widokowy.

 

Wałbrzych

Rynek w Wałbrzychu z barokowymi kamienicami

„Kamienica pod Kotwicą”: kamienica zbudowana w 1799 roku w stylu barokowo-klasycystycznym,

Swoją nazwę zawdzięcza kotwicy usytuowanej na samym szczycie kamienicy. Kotwica była symbolem handlowych związków Wałbrzycha z krajami zamorskimi.

 

„Kamienica pod trzema różami”: wybudowana w stylu barokowym powstała w 1777 roku.

Jest to kamienica z podcieniami, trzypiętrowa. Swoją nazwę zawdzięcza trzem stiukowym różom usytuowanym na frontowej elewacji.

 

„Kamienica pod czterema Atlantami”: zlokalizowano w niej siedzibę Biblioteki pod Atlantami. Zbudowana została w latach 1791–1793 w stylu klasycystycznym, przebudowana w 1856 roku. Kamienica została zbudowana dla miejskiego podskarbiego i kupca winnego J.W. Röllscha, dawniej mieściła się tu winiarnia. Nazwa kamienicy wywodzi się do czterech atlantów usytuowanych na fasadzie na wysokości drugiej kondygnacji.

 

Pałac Czettrizów

Wybudowany został w 1604 roku w stylu renesansu. W latach 1881 – 1882 przeszedł gruntowną przebudowę- mieściła się tu siedziba administracji książąt pszczyńskich. Obecnie siedziba Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa.

 

Muzeum Porcelany

Muzeum wałbrzyskie zostało założone w 1908 roku przez Altertumsverein für das Waldenburger Gebirgsland . (Muzeum Regionalne w Wałbrzychu). Na mocy decyzji Ministra Kultury w 2002 roku Muzeum w Wałbrzychu wpisane zostało do Państwowego Rejestru Muzeów.

 

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Ośrodek mieści się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia („Thorez”). W 2014 roku nastąpiła rewitalizacja największej, wałbrzyskiej kopalni. W Staraj Kopalni mieści się obecnie kawiarnia „Sztygarówka”.

PARK WIELOKULTUROWY STARA KOPALNIA to:

– podziemna trasa turystyczna

-ekspozycja zabytkowych maszyn górniczych i eksponatów muzealnych dotyczących pracy górnika

-wystawy plenerowe i multimedialne

– wejście na wieżę widokową

 

Kościół św. Anny i Kościół Najświętszego Serca Jezusowego

Kościół Świętej Anny – rzymskokatolicki kościół parafialny mieszczący się w Wałbrzychu,

w dzielnicy Szczawienko. Na cmentarzu położonym obok kościoła znajduje się grób generała brygady Księstwa Warszawskiego Józefa Benedykta Łączyńskiego.

 

Zamek Książ i Palmiarnia

Zamek jest jednym z największych w Europie, trzeci pod względem wielkości w Polsce. Zamek Hochbergów z XVI w. wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Nieopodal znajduje się Palmiarnia, której podłożem jest lawa z wulkanu Etna na Sycylii. W Palmiarni zobaczyć można wiele tropikalnych gatunków roślin. Znajduje się tam ponad 250 gatunków roślin z całego świata.

 

Jedlina-Zdrój

Szlak turystyczno – rekreacyjny

prowadzi przez najciekawsze i najpiękniejsze miejsca Jedliny-Zdroju. Powstał w II połowie XVII w.

Do dnia dzisiejszego na szlaku zachowały się unikatowe pomniki przyrody, zabytkowe budynki, źródła wód mineralnych, obeliski i miejsca do wypoczynku. Trasa szlaku zaczyna się w centrum uzdrowiska na Placu Zdrojowym, a kończy w zabytkowej alei z kapliczką Najświętszej Marii Panny. Na szlaku znajduje się 12 punktów zwanych potocznie „przystankami”. Jego długość wynosi 6,5 km. Przejście całej trasy zajmuje około 2,5 godziny. Trasa prowadzi przez Park Południowy i Park Północny z historycznym drzewostanem. Z wielu punktów widokowych podziwiać możemy panoramę Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich.

 

Świdnica

 • Kościół Świętej Trójcy, zwany Kościołem Pokoju z XVII w., wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO).
 • Rynek z ratuszem, w którym znajduje się Muzeum Dawnego Kupiectwa.
 • Średniowieczna Katedra pod wezwaniem Św. Stanisława i Św. Wacława.
 • Cerkiew Świętego Mikołaja Cudotwórcy.

 

Wrocław

 • Panorama Racławicka
 • Ogród botaniczny
 • Katedra św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim
 • Hala Stulecia (Ludowa), wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
 • Stare Miasto
 • Rynek Główny
 • Ogród Zoologiczny

 

Wambierzyce

Okazała bazylika barokowa z XVIII w. o bogatym wystroju wnętrza. W pobliżu znajduje się również droga Krzyżowa, kaplice z XVIII – XIX w., tzw. „Kalwaria Wambierzycka” a także ruchoma szopka z 1882r. Bazylika wybudowana została w latach 1715-1723. W 1936 r. papież Pius XI nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. Obiekt został zarejestrowany jako zabytek 2 stycznia 1950.

 

Krzeszów

Najpiękniejszy barok na Dolnym Śląsku, Opactwo Cystersów założone w 1292r., kościół opacki

z 1728-35r. oraz Mauzoleum Piastów Śląskich. Znajduje się tutaj cykl 50 fresków pędzla Michała Willmanna. Mauzoleum Piastów Śląskich jest miejscem spoczynku fundatorów opactwa, będąc jednym z największych mauzoleów Europy.

 

Zamek Grodno

Zamek Grodno, położony w Zagórzu Śląskim to najlepiej zachowana ruina na Dolnym Śląsku.

Został wzniesiony ok. 1315 r. W zamku oprócz muzeum znajduje się udostępniona dla turystów wieża widokowa. Będąc w pobliżu, warto zobaczyć również zaporę wodną w Zagórzu Śląskim.

Zdjęcia: Krzysztof Kaczmarek